yeni

Merhabalar,

Artık yazı yazmaya başlamak gerekliydi diyerek ilk yazımı bloğumda yayınlıyorum. “Yeni Keşifler” konsepti ile daha yeni duyup tanıdığım internet ortamından farklı tatlar sunmaya çalışacağım. Bunlardan biri ise geçtiğimiz cuma günü katıldığın Kule FM adlı internet radyosu topluluğu.

Şu anda bile bahsederken tatlı bir sese sahip olan Dünyalı programını dinlemekteyim. Yolcu ile en sakin geçen programlardan biri. Sanırım daha dinleyemediğim Yeraltından Notlar da bu şekilde geçen gece dinlemesi hoş programlardan biri. Baykuş Muhabbeti, Gece Makinesi ve Ayynnştayyyn ise tam bir eğlence, gece sıkılınca sohbete, kahkahaya doyabileceğiniz programlar. Hangi program hangi saatte diye merak ediyorsanız buradaki bağlantıdan saatlerini öğrenebilir, buradan dinleyebilirsiniz. Hepsi genç ve bizbize sohbet dediğimiz kıvamda anlatımlarıyla oldukça güzel bir iş yapıyorlar.

Kesinlikle ama kesinlikle bi dinlemenizi tavsiye ediyorum. Biraz dengesizlerdir yanlız. Bir gün sakin sessiz ve derin konulara, şiirlere dalarken bir sonraki gün eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

Şimdi ise bir adamlık, bir duyarlılık hareketine geçelim.

AOG, yani Amacı Olmayan Grup‘u bilmeyeniniz yoktur sanırım. Varsa kendimce açıklamak istiyorum. AOG, Onur Asrak (Bandudak) ve Sercan Aycan (Sado) tarafından kurulan bir Facebook grubu aslında. Amaçları sohbet, arkadaşlık ve eğlence olan bu ekip şu anda 8.000’den fazla aboneye sahip özel grupları ve 780.000’den fazla beğeniye sahip ana sayfa ve 200.000’den fazla beğeniye sahip yan sayfaya sahipler.

Genel olarak bu ekip adından da anlaşılacağı gibi Amacı Olmayan kişilerce toplanan ve goygoy takılan kişiler gibi gözükse de grup içinde inanılmaz bir kardeşlik ortamı var. Herhangi bir konuda birbirilerine yardım eden bu oluşum özellikle sosyal sorumluluk noktasında inanılmaz bir birlik sağlamaktalar.

Buna son örnek ise fazlasıyla etkileyici. Şu anda lösemi ile savaşan Elif Vural isimli kardeşimiz daha 9 yaşında ve Gaziantep‘te yaşıyor. Tadavisinin sağlanması için en az 9.000TL’ye ihtiyacı olan bu kardeşimiz ilik naklinin gerçekleştirilmesi için gereken parayı birçok yardımseverin yanı sıra AOG oluşumunda sadece birkaç gün içinde herkesin cebindeki son kuruştan yüksek miktarlara varan para yardımlarıyla bu beklenen 9.000TL’yi bugün kendisine havale yoluyla ilettiler.

Elif Vural’la ilgilenen doktorlar uygun iliğin Amerika’da bulunduğunu ve bir ay içinde Antalya’da nakil olması gerektiğini bildirdi ancak Ayşe ve Orhan Vural çiftinin bu tedaviyi karşılayacak durumu yoktu. Bu kardeşimizin tedavisi Antalya’da yapılacak ve Amerika’dan gelecek ilik nakli ile gerçekleşecek. Bu noktada ön ayak olan basın kısmında İstanbullu bir işadamı gibi gözükse de AOG’dan da gereken para yardımı yapıldı. Yani sonuç olarak tüm masrafları karşılayan bir İstanbullu işadamı var, ama geri kalan tüm masraflar da AOG’un gönderdiği 9.000TL ile karşılanmış olacak.

Sonuç olarak bir yanda paraya para demeyen ama yardımseverliğiyle takdiri kazanan iş adamı varken, bir diğer tarafta “işsiz bunlar”, “adı üstünde amaçları yok boş adamlar” şeklinde eleştirilen AOG grubundan gelen para var. Açıkcası birçok insana 9.000TL elinin kiriyken tek bir işadamı yardım ediyor. Bir diğer yandan ise 9.000TL ile hayatını kurtarabileceğini düşünen gençler ise bu parayı cebindeki kuruşlardan toplayıp bu kardeşimize yardım ediyor.

Ne diyelim, helal olsun.

Sonuç olarak bu Amacı Olmayan Grup, milletin sosyal medyadan üzülerek paylaşım yaptıkları, vicdanlarını rahatlattıkları durumlarda aktif olarak yer alıp destek olabilen, tüm Türkiye’ye yardımlaşmanın nasıl yapılabileceğini, kardeşlik duygusunun nasıl olduğunu fazlasıyla gösterdiler tekrar.

Başta Onur ve Sercan kardeşlerim olmak üzere tüm aileye selam olsun. İyi ki varsınız beyler!